Демокрацията е в пропастта между Монтескьо и Манфред Вебер
Имах приятели, които преди 1989 г. бяха убедени, че комунистическа България, заедно с всичките там СИВ, Варшавски договор и прочие, ще векува. Те бяха абсолютно наясно, че тази система е неконкурентоспособна, т.е. обречена, знаеха всички хронични проблеми на еднопартийната власт, но все пак вярваха, че тя някак си ще оцелее. Бяха свикнали с тоталитаризма до такава степен, че се страхуваха от промяната. Дори години след 1989-а хората инстинктивно залагаха на познатото минало и това продължи, докато промяната не стана трайна, т.е. новото стана познато.
30 години по-късно наоколо е пълно с хора, които безкритично гледат на демокрацията. Наясно са със слабостите й, но не искат да ги поправят – всяко действие към промяна им се струва нередно. Уморени са от промени, разочаровани са от преходи, а освен това ги е страх, че говоренето за кризата на демокрация ще ги вкара в някаква евразийска плоскост. Наскоро над сто интелектуалци обясниха в писмо защо не харесват Бойко Борисов, но в него нямаше нито ред за кризата на демокрацията у нас, която му позволи да управлява 12 г. В същото време в пленарния евродебат за върховенството на закона ясно се видя, че в Брюксел осъзнават кризата на демокрацията, но нямат никаква идея какво да правят. Председателят на групата на ЕНП Манфред Вебер обяви, че демокрацията у нас функционира, защото всички са избрани демократично…
Демокрацията е система, която се крепи на доверие,
а в момента нивата на недоверие към демокрацията са критично високи в България, Румъния, Унгария, Чехия, Словакия, Полша. Източният блок? Не, не само там – недоверието към демокрацията е силно и в Германия, и в Испания, и във Франция. Навсякъде има нарастващ песимизъм, недоверие към институциите. Тези нагласи са по-видими в Източния блок, защото там има и съпътстващи “заболявания” – примерно липса на свобода на медиите, слаб неправителствен сектор, неспособен да бъде коректив на институциите.
Песимизмът е толкова голям, че е засегнал дори базовите устои на демокрация, например – има недоверие към изборите. Българите не вярват, че изборите са честни, и оттам – че нещо зависи от тях. Вебер може би не знае това.
Освен това тук имаме недоверие в пазарната икономика, българите оценяват негативно ефекта от нея или смятат, че тя не ги засяга.
Монтескьо може да е разбирал защо са необходими три самостоятелни и взаимно контролиращи се власти, българите – не са наясно.
Лошото на демокрацията е, че когато се появи недоверие,
то бързо ерозира цялата система
Случаят “България” е точно такъв – недоверието е толкова силно, че роди управление в мъгла, което контролира парламента, правителството, съдебната система и медиите, а на върха на системата имаме чиста проба върховен лидер. На практика имаме неясно харчене на държавни ресурси, бой по опозицията – с политически, икономически и съдебни средства, поддържане на системата “свой-чужд” на всички обществени нива.
Това не е демокрация, казваме ние. Това е демокрация, казва Европа на Вебер, с което отново ни показва, че кризата на демокрацията е повсеместна. Както отбеляза един от дебатиращите евродепутати: “Ние не правим разлика между страна заложник и свободен народ”.
На практика Европа забрави предупрежденията на гениите, които през вековете систематизират демокрацията. А тези предупреждения не са едно и две.
Платон е наясно, че в демокрацията е заложена болест. И тя е “появата на специален вид хора, безделни и разточителни, водени от отчаяни смелчаци… веднага щом се появят, те внасят разстройство във всяка държавна система, като възпаление в жлъчката на тялото”. Това го казва Платон в своите “Диалози” преди 2500 г.! Оприличава тези хора на търтеи. “Както добрият лекар, така и държавният законодател трябва да вземат мерки срещу тях предварително, като опитен пчелар – главно с цел предотвратяване появата на нови търтеи. Но ако се появят, питите трябва да бъдат изрязани с тях”, казва Платон, който смята, че тези търтеи са сходни и при олигархията, и при демокрацията, която пък от своя страна произлиза от… анархията.
Имануел Кант също предупреждава за възможността демокрацията да се превърне в деспотична форма на управление, имайки предвид вътрешно присъщите ù противоречия. Монтескьо пише: “Най-жестоката тирания е тази, която действа под маската на законността и под знамето на справедливостта“. Какво разбираме ние? Разбираме, че
демократично избран лидер може да действа като тиранин
Манфред Вебер не разбира това.
Между Монтескьо и Вебер има смислова пропаст. При Монтескьо има много принципи, при Вебер действа един – демокрацията сме ние. Да перифразирам американците за Нориега – Борисов може да е куче, ама е наше.
На практика днес демократичната идея захранва своето собствено отрицание, като сама се опорочава. Демокрацията все още е върховна ценност, мечтан обществен договор, но сама позволява на милиони да се отчуждават от нея, да търсят пристан в опостушителни идеи като охлокрацията, олигархията и тиранията – за всичко това говори още Аристотел.
Разбира се, схващането за демокрацията се развива – демокрацията на 19-и век не е демокрацията на 20-и век. Сега демокрацията не може да бъде същата като при Монтескьо, който е смятал, че аристокрацията трябва да има запазено място в горната камара на парламента. Хегел е твърдял, че пруската монархия е короната на развитието на политическите системи, а “върховната власт на народа е едно от обърканите понятия, основани върху примитивната идея за „народ“. Платон пък сънува някаква “идеална държава”, в която мъдрите приемат справедливи закони…
Какво да се прави?
Отговорът на този въпрос също е ясен – той също е известен от стотици години. Хобс, Лок, Русо говорят за обществения договор и едва ли нещо по-смислено може да се измисли.
Силата на държавата трябва да бъде ограничена, за да се защитят гражданите от произволно упражняване на власт, казва Кант и въвежда термини като “правова държава“.
Това е спасението – нов обществен договор, по-малко държава, повече справедливост в отношенията ни. И най-важното – да се върне доверието в демокрацията. Това става по два начина – с пряка демокрация или с нови делегирани лидери.
ПОЛИТИЧЕСКИЯТ НИ РЕЖИМ
На Н. Неделчев.
НАШАТА УЛИЦА протестира без да знае точно срещу какво и за какво, и се измъква с най-обща формулировка: “протестираме срещу този политически режим”.
Че какво му е на този 23-годишен “политически режим”, та да протестират точно и изобщо срещу него??
Погледнато обективно и от позициите на “учението за държавата и правото” и “политическите и правни учения”, политическият режим в нашата страна може да се определи като “охлокрация”.
Аристотел пръв разглежда охлокрацията (букв. от гръцки – „власт на тълпата”, „власт, произтичаща, дадена, взета с помощта на тълпата”) като една от трите форми, изродени от чистата форма на демократичното управление. Охлокрацията е характерна за преходни и кризисни периоди, когато легионите на Римската империя поставяли на трона императорите, обикновено техни военачалници и лидери.
Полибий във своята „Всеобща история”, като подчертава генезиса на охлокрацията като продукт от действията на демагозите, описва тази форма на управление като „тирания на необразованата тълпа и ненужното използване на сила (не икономическа ли??) за задължаване на управляващите (Народното събрание) да приемат дадена политика, решение или неблагоприятни промени”. Когато една демокрация (фасадна) се характеризира с беззаконие и насилие над личността, с невъзможността и нежеланието на властимащите да гарантират на практика основните права на гражданите – правото на живот, чест, имущество, свобода и щастие, с течение на времето се превръща, се трансформира в охлокрация, най-лошата от всички форми на демократичното управление, последният стадий на упадък на демократичната власт. Полибий описва цикъл от шест фази в политическия живот на обществото, при които монархията се изражда в тирания, управлението на аристократите в олигархия, а демокрацията се наследява от охлокрацията.
Жан-Жак Русо също смята охлокрацията за извратена форма на демокрацията, дошла след системни злоупотреби с властта. Причината за този упадък той вижда в игнорирането на „общата воля”, която престава да бъде такава, когато се пренебрегват интересите на част от населението. В този случай, мнозинството, получило властта по „демократичен път”, чрез „честни” избори, упражнява системен натиск върху определено малцинство (пенсионерите, учените, болните, дребните производители, селските стопани и пр.). Русо обаче прави разлика между „обща воля”, която изразява общия обществен интерес и има силата на Закон на РАЗУМА, и „волята на всички” (ПГ на управляващите в НС), която е насочена към удовлетворяване на един частен интерес и е само „сбор от различни частни воли”.
Шотландският учен Джеймс Макинтош приближава определението до нашата съвременност. Според него „охлокрацията е власт на корумпираната тълпа”, тирания на необразованата тълпа, на умишлено лумпенизираната и зомбирана част от населението, която никога не може да бъде възприета като управление, произтичащо от волята на един образован и културен народ, т.к. деспотизмът сам по себе си означава анархия, безредици, беззаконие.
В развитието на охлокрацията интересите на държавата на гражданите остават на заден план. Основната цел е запазването на властта посредством действията на демагозите (партийния апарат), които чрез ораторско майсторство (подплатено с финикийски знаци и икономическа принуда над мизерстващите) контролират народа, печелят подкрепата му. Методите и средствата за комуникация (вестници, телевизии, радио), а също и неинформираността (медийно затъмнение, автоцензура) са основният ключ към запазването на привидната (фасадна) демокрация и реално съществуващата охлокрация. Фактически демосът, народът упражнява суверенитета си чрез посредничеството на ДЕМАГОЗИТЕ (партийния апарат), които стават могъщи вследствие на съсредоточената върховна власт в народа. Чрез лъжливи предизборни обещания и контролиране на вота, ТЕ оказват влияние върху нагласите и мнението на едната половина от народа, отвратили другата и успяват да получат желаната власт.
И тук достигаме до основния въпрос:
Как да предпазим демокрацията от израждане в охлокрация?
Може би укрепването на властта на правителството би поставило необходимите граници на охлокрацията?
Но докъде трябва да имат власт управляващите, така че да не нарушат правата на гражданите?
Основен принцип на демокрацията е наличието на СИЛА, която да се противопостави на тълпата.
Коя е тази СИЛА???
Тази СИЛА е ЕДИНЕНИЕТО НА ПРОСВЕТЕНИЯ НАРОД!!
НАШАТА УЛИЦА ДНЕС!!
Но срещу всяка добронамерена СИЛА неминуемо възниква „ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ“, изразено в отделни платени “огнища на недоволство”, избирателно медийно “осветяване” или “затъмняване” стремящо се да превърне ЕДИНЕНИЕТО НА ПРОСВЕТЕНИЯ НАРОД в УЛИЧНА ТЪЛПА.
СПАСЕНИЕТО ??
Институциализиране на УЛИЧНИЯ ПРОТЕСТ чрез “КРЪГЛА МАСА”.
Никола Ников, 04.07.2013г., гр. Русе.