21/11/2024

Как революцията победи в Сиатъл

2

Сиатъл, САЩ, протести

„Местните терористи превзеха Сиатъл, ръководени от радикални леви демократи, разбира се. ЗАКОН И РЕД!“, написа в Туитър президентът на САЩ Доналд Тръмп. В града продължават демонстрациите заради смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, който почина по време на полицейски арест в Минеаполис. Протестиращите, със съдействието на член на Общинския съвет, превзеха кметството и поискаха незабавна оставка на градоначалника Джени Дъркан, ако тя не се съгласи да спре финансирането на полицията.

Според държавния глава демонстрантите се „подиграват“ с „радикалната лява“ местна власт – с губернатора на щата Вашингтон Джей Инсли и с кмета на Сиатъл Джени Дъркан. Тръмп ги призова да поемат отново властта в свои ръце. „Върнете си града СЕГА. Ако не го направите, аз ще го направя. Това не е игра. Тези ужасни анархисти трябва НЕЗАБАВНО да бъдат спрени. РЕАГИРАЙТЕ БЪРЗО“, заяви президентът с друг пост в Туитър.

„Осигурете сигурност за всички нас. Върнете се в бункера си“, написа в отговор кметицата Дъркан.

Движението Антифа наистина превзе част от Сиатъл – шест отсечки в квартала на местния Капитолийски хълм.
През последната седмица активистите на Black Lives Matter и Антифа се биеха с полицаи и войници от Националната гвардия в квартала, като най-тежкият конфликт възникна на кръстовището на 11-та и Пайк, където органите на реда бяха построили барикада – за да защитят сградата на полицията в източен Сиатъл. Надявайки се да пробият барикадата, протестиращите нападнаха униформените с тухли, бутилки, камъни и импровизирани експлозивни устройства. Няколко полицаи бяха ранени. В същото време активисти разпространиха видеоклипове от конфликта и обвиниха полицията в бруталност, настоявайки градът да прекрати използването на сълзотворен газ и други техники за борба с безредиците.
Изведнъж събитията взеха необачкван обрат – управата на Сиатъл взе решение да изостави Източния участък и да предаде квартала на протестиращите. „Това е упражнение за доверие и деескалация“, обясниха от общината. Полицаите и Националната гвардия се оттеглиха. Веднага след това протестиращите от Black Lives Matter, черните ризи на Антифа и въоръжените членове на твърдо левия клуб „Джон Браун“ взеха контрола над квартала, преместиха барикадите в отбранителна позиция и го обявиха за CHAZ (The Capitol hill autonomous zone)

„Автономна зона на Капитолийския хълм“

– дори поставиха картонен знак на барикадите, който обявява, че „напускате САЩ.“

В първата нощ на новата държава на бунтовниците, атмосферата беше празнична и триумфална. Мъжете с качулка боядисаха полицейското управление с лозунги и анархистични символи, преименувайки го на „Народен департамент на Сиатъл – Източен район”.

 

Раз Симон, местен рапър с АК-47, изстреля от рамо няколко куршума и изкрещя в бяло-челвен мегафон: „Това е война!“. Въведени бяха смени за охрана на барикадите. По-късно през нощта Симон беше заснет да вдига скандали на протестиращи, които не изпълняват командите му – информирал ги, че „той сега е полицията“. Бездомен мъж с бейзболна бухалка се скиташе по границата и двама неофициални медици от верига от средновековен стил стояха готови за действие.

Никита Оливър, радикален активист и бивш кандидат за кмет, пое ръководна роля в новата автономна зона. След като падна нощта и започна да вали лек дъжд, тя говори пред тълпата и очерта идеологическите постановки на новата власт. „Трябва да сме част от глобалната борба, която признава, че Съединените щати играят роля в расовия капитализъм“, каза тя пред протестиращите. „Расовият капитализъм е изграден върху патриархат, бяло надмощие и класово разделение.“
На следващия ден коалиция от Антифа и черни активисти пусна

по-конкретен списък с искания,

включително пълното премахване на полицейското управление в Сиатъл, повторното разглеждане на делата на всички представители на расовите малцинства, излежаващи присъди. Активистите обещаха да запазят контрола върху автономната зона на Капитолийския хълм, докато техните искания не бъдат удовлетворени – създавайки основа за дългосрочна окупация и установяване на паралелна политическа власт.
Градската управа не е разработила стратегически отговор на превземането на Капитолийския хълм. Според служители на местната власт, градското „ръководство е в хаос“,  а „кметът е взел решение да позволи на мафията от 1000 души да диктува политиката за обществена безопасност за град от 750 000 души.“ Високопоставени полицейски служители са навестили автономната зона – за установяване на линия за комуникация, но служителите били спрени от въоръжените паравоенни части на барикадите.
На практика градският съвет в Сиатъл вече започна да отстоява исканията на протестиращите. Трима членове на съвета вече настояват за 50-процентово намаляване на бюджета на полицията.
Автономната зона на Капитолийския хълм постави опасен прецедент: въоръжени леви активисти установиха алтернативна политическа власт върху голяма част от квартал. Тяхната власт се простира над хиляди жители и десетки фирми. За броени дни, свързаните с Антифа паравоенни сили създадоха граница и установиха рудиментарна форма на управление. Всички неприятелски медии нямат достъп до територията

 

2 thoughts on “Как революцията победи в Сиатъл

  1. Да, само въпрос на време е да видим, вдигнати юмруци, в защита на народната власт , викове „Да живеее Ким Чен Ун“ и одържавяване на предприятия и къщи..
    Историята се повтаря като фарс. Уви, американците около мен си мислят, че е майтап.

  2. Това ли прикриваха с измислената пандемия – смяна на капитализма със социализъм по китайско-американски модел? Ето това вече е наистина заразно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *