Прокуратурата атакува президентски съветник за търговия с влияние
Спецпрокуратурата вкара и президентството в скандала „Боклукгейт“. Тази вечер съветникът на Радев Пламен Узунов бе уличен в търговия с влияние. Докато съдът решаваше дали бизнесменът Пламен Бобоков да остане постоянно в ареста, прокуратурата разпространи снимки от негов чат с Пламен Узунов. С него Бобоков обсъжда решение на Върховния административен съд, което тепърва е щяло да бъде публикувано. Беше огласена и комуникация на бизнесмена и с кандидат за окръжен прокурор на Русе Николай Николов, който не е избран от Висшия съдебен съвет. Междувременно Пламен Бобоков бе пуснат от ареста заради внесената вече гаранция от 1 милион лева.
От „Дондуков“ 2 обявиха, че не могат да коментират обвиненията, защото „президентската институция не е разследващ орган“. „Информация за действията си трябва да предостави Специализираната прокуратура, която следва да аргументира приоритетите в своята работа: кого и на основата на какви улики разпитва, в чие жилище и на основата на какви доказателства прави обиск“, изтъкнаха от прессекретариата на Румен Радев. И допълниха: „Отправени внушения пред медии от страна на Специализираната прокуратура оставяме без коментар.“
Прокуратурата съобщи, че вече е анализирала над 200 гигабайта информация. Бобоков е комуникирал с различни адресати, в това число лица с имунитет, висши държавни служители, както и с подсъдими и обвиняеми лица по дела на Специализирана прокуратурата, част от които се укриват в чужбина с цел избягване на наказателна отговорност, гласи съобщението.
На Узунов и Николов днес са извършени лични обиски, претърсвания и изземвания, след което прокуратурата ще прецени дали да им повдигне обвинения.
Прокуратурата публикува и разговора на Бобоков с тези лица.
Първият е размяна на текстови съобщения между Бобоков и лице, обозначено като “Prezident-Pl. Uzunov“. От комуникацията е видно, че на 27 декември 2018 г. „Prezident-Pl. Uzunov“ изпраща поредица от съобщения на бизнесмена. Те гласят: „Има само проект на решението“, „Първо ще го видиш ти“, „Още не подписано“. В отговор Бобоков пише: „Разбрах“. На същия ден в 16.20 ч обвиняемият получава от „Prezident-Pl. Uzunov“ и снимков файл на съдебно решение, придружено с уточняващ текст: „Това ще е в оригинал“.
На 3 януари „Prezident-Pl. Uzunov“ изпраща на Бобоков линк към решение на Върховния административен съд от дата 2 януари 2019 г., което е идентично с текста, изпратен от „Prezident-Pl. Uzunov“ още на 27 декември 2018 г. Справка в системата на ВАС показва, че става дума за делото за освобождаването на либийския танкер „Бадр“.
Прокурорът Петър Белчев заяви пред БНТ, че „обвиняемият Бобоков заявил на магистрата Николов, че президентът на Либерия проявява интерес от запознанството си с него, с оглед на изпращане на посланик на Рeпублика България в Нигерия с акредитация в Либерия. Това е разговорът в писмена форма.“ Танкерът „Бадр“ плава под либерийски флаг.
Секретарят на президента по правни въпроси Пламен Узунов днес бе разпитан в сградата на Специализирания съд.
„Всичко, което има, съм отговорил пред органите на Специализираната прокуратура. Нямам никакви притеснения“, заяви Пламен Узунов пред БНТ, след като бе разпитан от прокурори. Той потвърди, че има контакти с Бобоков. „Имал съм и служебни контакти с него“.
„Аз имам страшно много контакти, защото от 28 години съм в бизнеса, съвсем нормално е да познавам страшно много хора, но това не ме превръща в престъпник по никакъв начин“, заяви пред журналисти бизнесменът Пламен Бобоков. Това стана при гледането на мярката му за неотклонение по искане на прокуратурата. “С Пламен Узунов сме приятели и нищо повече, абсолютно по никакъв начин, той не може да ми е бил лоби или каквото и да е било”, заяви Бобоков.
БНР съобщи, че в съдебната зала е спомената и снимка на Пламен Бобоков с Васил Божков и съпругата му Елена Динева. Прокуратурата е твърдяла, че Бобоков има възможност да се укрие в държава, с която страната ни няма правен договор, и затова настоява за постоянен арест.
Пламен Бобоков е обвинен за участие в организирана престъпна група по скандала „Боклукгейт“ и беше задържан в четвъртък, макар че първоначално беше пуснат под гаранция от 1 млн. лв. Мотивът на прокуратурата е, че Бобоков не е внесъл в срок определената му гаранция от 1 млн. лв. Гаранцията обаче е внесена и прокуратурата е уведомена за това, обясни адвокатът на Бобоков Ина Лулчева.
Лулчева вече обясни, че на 15 юни, докогато е бил срокът за внасяне на гаранцията, тя е уведомила прокуратурата, че сумата няма да бъде внесена, тъй като се очаква произнасянето на съда по нея. Причината – Бобоков е обжалвал вида и размера на определената му от държавното обвинение мярка за неотклонение. Съдът се е произнесъл на 16 юни – той отхвърля жалбата на Бобоков, като я приема за просрочена. „Ние узнахме неофициално за това определение на 17 юни и още същия ден гаранцията беше внесена“, каза Лулчева в четвъртък.
Тя допълни, че е уведомила прокурор Генка Бързашка (един от наблюдаващите прокурори по делото срещу Бобокови – бел. ред.) по телефона, че гаранцията е внесена, като са били представени и копия от бележките за това. „Тя е внесена по сметка на Специализираната прокуратура и не считам, че е проблем да се установи постъпването на 1 млн. лв. по нея“, каза Лулчева.
Тя подчерта, че на 2 юни Бобоков е участвал като обвиняем в разпит пред съдия, на 8 юни се е явил за конкретизиране на обвинението, а в четвъртък е бил в Русе заради претърсване и изземване в дома му. Той е задържан в Русе. „Той стриктно съдейства за процеса, не се укрива и това задържане е абсолютен произвол“, категорична е Лулчева.